همزمان با روز تاسوعا و عاشورای حسینی شهرداری دزفول همچون سال های گذشته در یک برنامه ساماندهی شده اقدام به جمع‌آوری زباله‌های سطح شهرکردند.

دزتایمز/ توزیع نذری‌ها با استفاده از ظروف یکبار مصرف در ایام محرم رسمی دیرینه برای پذیرایی از عزاداران حسینی است. اگر چه این اقدام ارزشمند و خداپسندانه هر ساله توسط مردم مؤمن و دوستدار خاندان عصمت و طهارت افزایش می‌یابد، اما رها کردن این ظروف در سطح معابر و خیابان‌ها یک دغدغه و معضل جدی ایجاد می‌کند و شهرداری شهردزفول مجبورند ساعت‌های زیادی پس از حضور هیأت‌های عزاداری در خیابان‌ها نسبت به جمع‌آوری آن اقدام کنند.

به لحاظ حضور همگانی و عمومی مردم در مراسم عزاداری و گستردگی و عظمت این حرکت مردمی و حضور خودجوش همه ی اقشار، باید نکات خاصی مورد توجّه قرار گیرند، تا علاوه بر حفظ خلوص و معنویت مراسم، بر شکوه و ابهت آن نیز افزوده شود. چرا که گاهی در مراسم عزاداری هیأتها و دسته های سوگوار، مسائلی مورد غفلت قرار می گیرند و نتیجتا سوء تعبیرهایی به وجود می آید.

مثل عادت ناخوشایندمان به ریختن زباله که مختص به دهه محرم یا مناسبت های دیگر نیست و در هر مجال دیگری نیز بروز و نمود پیدا می‌کند؛ مثل گردش‌های نوروزی و به شکل ویژه تر، در روز طبیعت؛ عادتی که بسیار برایمان عادی است و به همین دلیل، هر جا بیشتر تردد می‌کنیم، بیشتر نشانه های زشتش را می‌توان دید.

صحنه هایی که مترادف با افزودن زحمت رفتگران و مأموران جمع آوری و دفع زباله است و گاه زدودن آن از چهره شهر به زمان نیاز دارد، چون آمارها حکایت از دو برابر شدن حجم زباله های شهری در این روزها دارد؛ حال آنکه توان شهرداری ها برای گردآوری زباله و زباله روبی از خیابان ها و معابر، محدود و البته ثابت است.

کاش آنانی که پس از مصرف نذورات، ظروف به جا مانده را در خیابان رها می کردند لحظه ای فکر کنند چه کسی باید این ظروف را جمع آوری کند!

لذا جا دارد که به شهرداری دزفول یک خدا قوت گفت وضمن ان قدردان زحمت کشان رفتگر و مأموران جمع آوری و دفع زباله بود.

پژوهیده