معاون صنعت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با بیان اینکه حادثه شکاف و ترکیدن یکی از لوله های تغذیه آب کوره بخار کارخانه نیشکر هفت تپه به دلیل فرسودگی و عمر بالای لوله بوده گفت:این حادثه هیچگونه خسارتی به کوره بخار کارخانه وارد نکرده است.

یکی از لوله های تغذیه آب کوره بخار شماره ۳ کارخانه نیشکر هفت تپه حوالی دوشنبه شب دچار شکاف و ترکیدگی شد که این حادثه با صدای مهیبی همراه بود.

دزتایمز/فرشید مومن غریب در گفت و گو یی با تشریح جزئیات حادثه دوشنبه شب گفت: حوالی ساعت ۲۲ دوشنبه شب یکی از لوله های تغذیه آب کوره بخار شماره ۳ این کارخانه به دلیل فرسودگی ناشی از عمر بالای ۵۰ سال دچار شکاف و ترکیدگی شد.

وی افزود: از آنجا که این ترکیدگی با صدای مهیب همراه بود برخی سایت ها به اشتباه از وقوع انفجار در کوره بخار این کارخانه خبر دادند که تائید نمی شود ضمن اینکه وقوع چنین حوادثی و ترکیدن لوله آب تغذیه در کوره های بخار امری طبیعی است.

مومن غریب بیان داشت:کوره بخار شامل هزاران لوله در اندازه و ضخامت های مختلف و با عمر مفید متفاوت است لذا وقوع چنین حوادثی برای این لوله ها در کوره های بخار امری طبیعی محسوب می شود.

معاون صنعت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه بیان داشت:در پی این حادثه کارکنان کارخانه تولید شکر هفت تپه از همان ساعات اولیه و شبانه برای ترمیم لوله تغذیه کوره بخار وارد عمل شده و تا ساعاتی دیگر کوره بخار شماره ۳ این شرکت مجددا وارد چرخه تولید شکر و بهره برداری می شود.

پنجاه و هفتمین سال تولید شکر در کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با آغاز برداشت نیشکر از سطح هفت هزار و ۸۰۰ هکتار مزارع این شرکت از ۱۱ آبان ماه آغاز شده است.

با احتساب نیشکر شرکت میان آب پیش بینی می شود در بهره برداری امسال ۸۰ هزار تن شکر در این شرکت تولید شود.

کشت و صنعت هفت تپه ، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

جمعیت کارکنان شاغل در این شرکت بزرگ تولید شکر به صورت رسمی ، پیمانی ، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف بیش از چهار هزار نفر اعلام شده است.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با ۲۴ هزار هکتار وسعت اراضی و کارخانه در ۱۵کیلومتری شهر شوش در شمال استان خوزستان واقع است.

شرکت نیشکر هفت تپه یکی از بزرگترین کارخانه های استان خوزستان بلکه کشور است که نقش مهمی در تولید ، اشتغال و کشاورزی منطقه دارد.